1.Към кого да се обърна ако имам възражение относно получената сметка?

Може да се обърнете към Вашия топлинен счетоводител. Подаването на възражения по изравнителни сметки се извършва в срок до 31 август всяка година.

2.Какво е изравнителна сметка и как се определя?

Изравнителната сметка се издава в случаите, когато няма реален отчет всеки месец, а се начислява количество топлинна енергия прогнозно или на равни месечни вноски. Такива сметка се изготвя след приключване на отчетния период в края на отоплителния сезон и се изчислява на база реален отчет. Отчетът се извършва от Вашия топлинен счетоводител. За целта е необходимо да бъдат отчетени всички топломери и водомера за топла вода. Възражения по отчета на показанията на уредите, допълнителен отчет на уредите и рекламация по разпределението на топлинната енергия в изравнителната сметка за предходния отчетен период се извършват в срок до 31 август. След изтичане на този срок не се приемат нови рекламации за преработване на изравнителната сметка.

3.Какво трябва да направя, когато не съм осигурил достъп за отчет на индивидуалните уреди за разпределение на топлинна енергия?

Фирмата за дялово разпределение, която обслужва етажната собственост, е задължена в срок до 10 юли на текущата година да извърши отчета на уредите за дялово разпределение (чл. 70, ал. 5 от Наредбата за топлоснабдяването). Ако клиентът не е осигурил достъп да своите уреди в двете предвидени дати за отчет на уредите, е необходимо да се свърже с фирмата за дялово разпределение, която обслужва неговата сграда, за да се уговорят на трета дата. При неосигуряване на достъп до индивидуалните уреди, разпределението на топлинната енергия ще бъде извършено съгласно Методиката за разпределение към действащата Наредба за топлоснабдяването.

4.Каква е ползата за клиента от дистанционния отчет и какви са предимствата му?
•Няма изравнителна сметка, плащате това, което сте изразходвали реално.
•Няма да се съобразявате с датите за отчет на фирмата за дялово разпределение или да се налага да определяте допълнителна дата за целта, което да налага отсъствието Ви от работа и други неудобства.  Понякога една абонатна станция е обща за два или повече входа. Тогава това условие важи за имотите от двата (или повече) входа. Най–сигурният начин за отчет на всички уреди за дялово разпределение е дистанционният. При него липсва субективният фактор: - Отчетът не зависи от физическото присъствие на нашите клиенти; - Не създаваме затруднения на клиентите ни да отсъстват от работа или да прекъсват отпуската си за осигуряване на достъп на отчетник; - Данните се пренасят автоматично от устройството за отчет в софтуера за разпределение, няма риск за човешка грешка в отчета или въвеждането на данните.