1. Кой определя цената на топлинната енергия?
Цената на топлинната енергия се определя от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за всеки нов регулаторен период, считано от 01 юли на съответната година до 30 юни на следващата, с оглед предложението на топлофикационното дружество. Провежда се и обществено обсъждане на предложението за промяна на цената. На базата на регулаторния преглед КЕВР утвърждава пределна цена за единица топлинна и/или електрическа енергия. Дружеството може да продава енергия на утвърдената пределна цена или на по-ниска от нея. КЕВР публикува своето решение в официалната си интернет страница, след което в срок до 7 дни от получаването на решението, дружеството е задължено да го публикува в средствата за масово осведомяване.
2. Защо трябва да заплащам сградна инсталация, като живея на последния етаж и нямам отоплителни тела?
Според Закона за енергетиката всички абонати в топлофицирана сграда, независимо на кой етаж живеят, участват при разпределението на енергията от сградната инсталация. Това е система от тръби, които преминават през сутерена, в стените или открито през общите коридори и през всички помещения в жилищата. Чрез тези тръби топлата вода достига до радиаторите и преминава през тях. Вентилът на радиатора позволява да регулираме количеството топлина, което постъпва в помещението според желанието на обитателя. Не можем, обаче, индивидуално да регулираме онази топлина, която влиза в сградата и съответно в жилищата ни чрез сградната инсталация. Независимо дали искаме или не, сградна инсталация ни топли и това може да се види от факта, че температурата в жилище, където всички радиатори са затворени, е не по-ниска от 12ºС, дори и през най-студените дни.
3. Чия собственост са сградните инсталации?
Съгласно чл. 140, ал. 3 от Закона за енергетиката, сградните инсталации за отопление и горещо водоснабдяване са обща етажна собственост. В Наредба № Е-РД-04-1 от 12.03.2020 г.за топлоснабдяването, параграф 1, т. 3 от ДР, е дефинирано, че: „Инсталация в сграда“ или „сградна инсталация“ е съвкупността от главните вертикални и хоризонтални разпределителни тръбопроводи, включително до отоплителните тела, както и съоръжения за разпределяне и доставяне на топлинна енергия от абонатната станция до имотите на клиентите. Когато към една абонатна станция са присъединени повече от една сграда, всеки от присъединителните топлопроводи е елемент на съответната инсталация в сградата.
Собственост на „Топлофикация – Разград” АД са топлопреносната мрежа и абонатните станции за битови абонати.
Границата на собственост на съоръженията между топлопреносното предприятие и клиентите на топлинна енергия в самостоятелна сграда или в сграда – етажна собственост, е последната спирателна арматура преди присъединителните тръбопроводи на клиентите, съгласно чл. 156, ал. 2 т.3 от Закона за енергетиката.
4.Трябва ли да плащам такса сградна инсталация, след като съм се отказал от услугите на дружеството?
Сградната инсталация представлява система от тръби, които преминават през цялата сграда, както и през всички помещения на жилищата в нея. Самите тръби излъчват топлина, тъй като по тях тече топла вода. Дори и да сте се отказали от това да ползвате парно и радиаторите ви да са демонтирани, според Закона за енергетиката всички абонати, живеещи в топлофицирана сграда, независимо на кой етаж, участват при разпределението на енергията от сградната инсталация. За по-голяма прозрачност, стриктен контрол върху работата на дружеството упражняват Министерството на енергетиката, Комисията за енергийно и водно регулиране, Комисията за финансов надзор, Агенцията за държавна финансова инспекция, Националната агенция за приходите и други държавни органи. Независимо от това дали обитавате или не дадено жилище, като собственик на това жилище следва да заплащате топлинна енергия за сградна инсталация съгласно Закон за енергетиката (изм. изцяло, бр. 35 от 2015г., в сила от 15.05.2015г.): „Чл. 143. (1) Топлинната енергия, отдадена от сградната инсталация при въведена система за дялово разпределение чрез индивидуални разпределители, се определя от лицето, извършващо дялово разпределение на топлинната енергия в сградата съгласно методика по наредбата по чл. 125, ал. 3 . (2) Топлинната енергия за отопление на общите части на сградата – етажна собственост, при прилагане на дялово разпределение чрез индивидуални разпределители, в които има отоплителни тела, се определя въз основа на: 1. мощността на отоплителните тела, или 2. показанията на инсталираните върху тях индивидуални разпределители (3) Топлинната енергия по ал. 1 и 2 се разпределя между всички потребители пропорционално на отопляемия обем на отделните имоти по проект.” Следователно сумата за сградна инсталация и за отопление на общите части е пряко свързана с консумираното количество топлоенергия за отопление от абонатната станция и се начислява на всички собственици на етажна собственост. В случай, че в жилището Ви има лири и/или щранг-лири, за същите също се начислява сума за консумираната от тях топлоенергия. Съгласно т.37 от Допълнителните разпоредби от Закон за енергетиката: “Отоплителни тела” са тръбните отоплителни тела и щранг-лири, глидерните отоплителни тела, плоските отоплителни тела и конвекторите, които са конструктивни елементи, служещи за отдаване на топлина в помещенията чрез радиационен и конвективен топлообмен от постъпващия в тях топлоносител.
5. Кой поддържа сградните инсталации?
Поддържането на сградните инсталации е за сметка на собствениците в етажната собственост. Те трябва да поддържат инсталацията си, да извършват ремонтите по нея, но да не правят изменения, които да водят до нарушаване на топлоснабдяването.
6. При демонтирани радиатори, защо продължава начисляването на суми?
Начисляването на суми по партиди на абонати, които са демонтирали радиаторите в домовете си, се основава на разпоредбите на Закона за енергетика и Наредба № Е-РД-04-1 от 12.03.2020 г. за топлоснабдяването, които се отнасят до всички потребители, членове на етажната собственост, и които дружеството е задължено стриктно да спазва.
Съгласно чл.153, ал.6 от Закона за енергетика потребителите в сграда етажна собственост, които прекратят топлоподаването към отоплителните тела в имота си, остават потребители на топлинна енергия, отдадена от сградната инсталация и от отоплителните тела в общите части на сградата, ако има такива.
Съгласно разпоредбата на чл. 143, ал. 5 Закона за енергетиката, при прилагане на дялово разпределение топлинната енергия, отдадена от сградната инсталация и топлинната енергия за отопление на общите части на сградата – етажна собственост се разпределя между всички потребители пропорционално на отопляемия обем на отделните имоти по проект.
Законът не разглежда специални случаи като необитаеми апартаменти или апартаменти на последен етаж, при които да се прави изключение и да не се разпределя топлинна енергия, отдадена от сградната инсталация.
7. Как се определя заплащането на „Топлинната енергия, отдадена от сградната инсталация“?
Съгласно чл. 143, ал.2 от Закон за енергетиката /ЗЕ/ – Когато потребителите на топлинна енергия в сграда – етажна собственост, не изберат метод за определяне на количеството топлинна енергия, количеството топлинна енергия, отдадена от сградната инсталация при въведена система за дялово разпределение чрез индивидуални разпределители, се определя от лицето по чл. 139б, ал. 1 съгласно методиката по наредбата по чл. 125, ал. 3. (Приложение към чл.61, ал. 1 от Наредба № Е-РД-04-1 от 12 март 2020 г.за топлоснабдяването)
8. Какво включва „Общ отопляем обем на сградата“, „Отопляем обем на имот“ и „Отопляем обем на общите части“?
Съгласно параграф 1, т. 34, 38 и 39 от Закон за енергетиката/ЗЕ/:
„Общ отопляем обем на сградата“ е сумата от обемите на имотите на клиентите и обемите на помещенията от общите части на сградата – етажна собственост, предвидени за отопление по проект.
„Отопляем обем на имот“ включва обема на всички собствени и/или ползвани от абоната помещения и съответните приспадащи се части от общите части на сградата, предвидени за отопление по проект.
„Отопляем обем на общите части“ е сумата от обемите на помещението от общите части на сградата — етажна собственост, с предвидени по проекта отоплителни тела.
9.Как абонатите могат най-бързо да получат актуална информация за дължимите суми, да сигнализират за възникнал проблем при топлоснабдяването или да отправят други въпроси, свързани с дейността на дружеството?
Това могат на направят на следните телефонни номера на дружеството за информация:
0879 606 212
0879 606 214
084 66 24 75
Абонатите могат да отправят запитвания и/или да подават сигнали за: месечните фактури, изравнителните сметки, дяловото разпределение на топлинна енергия, проблеми с обезвъздушаването на вътрешните отоплителни инсталации, липса на топла вода и др. По сигналите, които се отнасят за качеството на топлоснабдяването, съответните екипи на дружеството реагират в рамките на един работен ден след предаването на информацията към тях. С цел по-бързо и лесно получаване на разяснения по въпросите, свързани с дяловото разпределение на топлинна енергия и за годишните изравнителни сметки, абонатите могат също така да се обръщат директно към фирмата за дялово разпределение.
10. Как и къде мога да заплатя задълженията си за изразходвана топлинна енергия?
Плащания на задължения към Дружеството могат да се извършват:
- на каси на "Изипей" АД на територията на цялата страна;
- онлайн през системата на ePay.bg;
- по банков път на една от следните банкови сметки:
BG 55 PRCB 9230 1031 713520, BIC PRCBBGSF при "ПроКредит Банк" ;
BG 30 STSA 9300 0027 625732, BIC STSABGSF при „Банка ДСК" ЕАД ;
BG 77 UBBS 8002 1071 016030, BIC UBBSBGSF при "Обединена Българска Банка" АД ;
BG 14 UNCR 7630 1055 3170 17, BIC UNCRBGSF при „UniCredit Bulbank";
При плащане на задължения чрез превеждане на средства по банковите сметки на „Топлофикация - Разград" АД е необходимо да се посочва точен адрес и абонатен номер на имота, за който се извършва плащане.
Желателно е в основанието на превода да посочите абонатния номер, титуляра на партидата и адрес на обекта, чието задължение покривате!
11.Какво представлява плащането на равни месечни вноски?
Клиентите имат възможност да заплащат дължимите суми за топлинна енергия на 11 равни месечни вноски и 12-та изравнителна вноска. Клиентите, избрали този метод, са длъжни да заявят това писмено пред "Топлофикация – Разград“ АД , най-късно до 31 август на съответната година. Заявления по образец се подават в Клиентския център на ул. „Черна“ 7 или по имейл на: signal_toplorz@overgas.bg. Предимството на този начин на заплащане за клиентите е, че през зимата те няма да се обременяват с високи сметки за отопление, Размерът на сумата за равните вноски се определя, като количество консумирана топлинна енергия за предходен отоплителен сезон се умножи по действащата към момента цена на топлинната енергия за битови нужди и се раздели на 12. Клиентите, които са избрали равните месечни вноски ще получават всеки месец фактури за цялото количество потребена топлинна енергия, което е разпределено за техния имот и за дължимата крайна сума за плащане, ако има такава, след приспадане на внесената предварително равна месечна вноска.
12.Как ще ми бъде възстановена сумата от изравнителната сметка, когато имам кредитно известие за отоплителния сезон?
След изготвянето на изравнителната сметка от топлинния Ви счетоводител, Вие знаете реално консумираната топлинна енергия за целия приключил отоплителен сезон. При сравняване с прогнозното количество топлинна енергия, което сте заплащали през изминалия отчетен период, Вие имате да доплащате или да Ви се възстановят суми за топлинна енергия. С начините и реда за възстановяване на сума по издадена изравнителна сметка за сезона (кредитно известие) може да запознаете в Раздел „За клиента“.
13. Какви документи трябва да представя за да открия/прехвърля партида?
Необходимите документи за откриване/прехвръляне на партида са следните:
Заявление (по образец) с приложени документи, както следва :
Копие от нотариален акт и/или друг документ за собственост
При сключен Договор за наем – наематели трябва да представят копие на договор за наем със собственика на имота и Декларация за солидарност от собственика, с който са сключили Договора
14. Какво е необходимо за да използвам услугата Битова гореща вода?
Решение с 2/3 мнозинство на общото събрание на етажната собственост
Изправен водомер за топла вода, със задължителна метрологична проверка, с пломба
Възвратен клапан, пружинен тип, монтиран след водомера за топла вода
Спирателен кран без изпускател, монтиран преди водомера за топла вода
Холендър, монтиран преди водомера за топла вода да е пломбиран.
15. Искам да ползвам услугата битова гореща вода, но нямаме изградена вътрешна инсталация, какво трябва да направя?
Всички клиенти, които нямат изградена инсталация за битова гореща вода, но желаят да получават тази услуга, ще получат от наши компетентни служители пълно съдействие при изготвяне на проекти, намиране на изпълнители и осигуряване на финансиране за разсрочено плащане.
16.Кой е отговорен за поддръжката на вътрешно отоплителната инсталация? (ВОИ)
ВОИ е част от сградата и е собственост на всички собственици в СЕС. Така поддръжката ѝ е отговорност на етажната собственост. Топлофикация може да съдейства единствено чрез насоки и консултации във връзка с отстраняването на възникнали аварии и извършването на съответните ремонти по ВОИ.
17.Как се извършва обезвъздушаване на инсталацията за БГВ?
Обезвъздушаване се осъществява през най–високата точка в инсталацията, която често са смесителните батерии в жилището на последния етаж. Ако поради някаква причина в това жилище не се потребява вода, съответно няма обезвъздушаване, образуваната въздушна възглавница спира циркулацията на водата. Така често се стига до нежелан ефект и клиентите сигнализират, че трябва да източват голямо количество вода, за да дойде топлата. Искаме да Ви обърнем внимание на още един момент, който често води до проблеми с битовата гореща вода. Такъв проблем могат да Ви създадат ненадеждно осигурени бойлери, перални и съдомиялни машини и др., при които се осъществява смесване между битовата гореща вода и студената вода. Ние Ви препоръчваме на отклонението за имота след водомера за БГВ да се монтира възвратен клапан, което ще избави Вас и съседите Ви от проблеми с качеството на топлата вода.
18.Какво да направя, ако нямам парно/топла вода?
Можете да предприемете следните стъпки:
1. Проверете дали проблемът е само при вас или и при съседите.
2.Ако е в цялата сграда, проверете информацията за аварии и планирани ремонти на сайта на дружеството.
3. Ако в сайта няма публикувана информация, обадете се на посочените в сайта ни, както и в съобщението към всяка месечна фактура, телефонни номера.
4. Уведомете Домоуправителя.
5. Имайте предвид, че аварии в рамките на вашето жилище или на вътрешната отоплителна инсталация на сградата следва да се отстраняват от компетентни лица (фирми) за ваша сметка.